Masaż Ajurwedyjski stóp

ajurwedyjski masażIstota masażu Ajurwedyjskiego wiąże się z ruchem energii w ciele. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia.

Ajurwedyjski masaż stóp - Padabhjanga

Uciskanie podeszew stóp pobudza, oczyszcza i równoważy wszystkie organy ciała. To dobry powód, aby regularnie co jakiś czas chodzić boso. Nie ma nic wspanialszego niż spacer po kamienistej plaży lub bieganie po trawie pokrytej ranną rosą.
Właśnie dlatego właściwie wykonywany masaż stóp jest taki relaksujący.

Masaż stóp leczy suchość, brak czucia, szorstkość, zmęczenie i pękanie skóry stóp oraz zapobiega tym dolegliwościom. Dzięki niemu łatwiej chodzimy i biegamy. Refleksologia stóp – sztuka leczenia, która koncentruje się na stopach jako odbiciu wszystkich organów i układów w całym ciele, doskonale nadaje się do łagodzenia ostrego bólu, poprawy postawy i zdrowia wszystkich organów.

Zdaniem ajurwedyjskiego lekarza Wagbhaty nerwy w podeszwach stóp połączone są z oczami i uszami. Zatem masowanie stóp wpływa korzystnie na te organy zmysłów. Dobry masaż przed snem zapewnia spokojny sen.
Olejki stosowane są w zależności od potrzeb i leczonej choroby. Z reguły należy używać oleju sezamowego. Oleje sezamowy i brahmi dają regenerujący sen. Olej gorczycowy chroni stopy przed wysuszającym działaniem chłodu, a także zapobiega pojawianiu się choroby o nazwie „stopa atlety”. Esencje lawendowa i rozmarynowa dodane do oleju bazowego wspaniale nadają się dla aktywnych stóp.