Masaż Izometryczny

masażPolega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.

Masaże są zabiegami polegającymi na sprężystym odkształcaniu tkanek miękkich. Oprócz zastosowania w wielu jednostkach chorobowych mają również działanie profilaktyczne i relaksacyjne. Masaż izometryczny należy do kategorii masażu klasycznego leczniczego, dlatego też techniki w nim wykorzystywane pochodzą z tego zabiegu. W fizjoterapii stosowany jest w przypadku, gdy mięśnie w wyniku długotrwałego unieruchomienia są osłabione lub nastąpił ich częściowy zanik.

Jak sama nazwa wskazuje w trakcie zabiegu wykorzystywany jest skurcz izometryczny mięśni. Tak więc, w trakcie skurczu w wybranym mięśniu wzrasta stopniowo napięcie do około 80-95% napięcia maksymalnego, natomiast oba przyczepy mięśnia końcowy i początkowy pozostają oddalone i mięsień nie zmienia swojej długości- skurcz przebiega bez ruchu w stawie. Technika ta wykonywana przez terapeutę polega na poddaniu włókien mięśnia lub grupy mięśni intensywnemu masażowi w trakcie skurczu submaksymalnego. Jednocześnie spełniając wszystkie niezbędne warunki, żeby mięśnie mogły pracować, poprzez doprowadzenie produktów odżywczych i wydalenie zbędnych produktów przemiany materii.

Celem masażu jest zmniejszenie tkanki podskórnej tłuszczowej i zwiększenie tkanki mięśniowej wraz ze zwiększeniem jej siły. Korzyści ze stosowania zabiegu dotyczą również usprawnienia przepływu limfy zmniejszając obrzęki zastoinowe.